ŁUPIEŻ

Większość z nas zna łupież jako łuszczącą się białą łuskę na skórze głowy, lub na ramionach.

CZYM JEST ŁUPIEŻ?

Łupież występuje, gdy skóra nie złuszcza się prawidłowo, a martwa skóra zalega na skórze głowy i zaczyna się łuszczyć i swędzieć.

Te suche, białe płatki skóry opadające na kołnierzyk lub ramiona – są nieszkodliwe. Ale może to być kłopotliwe i irytujące. Łupież naprawdę nie dotyczy włosów ani tego, jak często je myjesz. Schorzenie to dotyczy skóry głowy. Łupież nie jest zakaźny ani poważny. Ale może być trudny do wyleczenia.

Responsive image

Problemem są komórki skóry, które rosną i obumierają zbyt szybko. Dokładnie, dlaczego tak się dzieje, nie jest jasne. Bardzo powszechny grzyb zwany malassezia może przyczyniać się do powstawania łupieżu. Grzyb ten żyje na skórze głowy u większości zdrowych osób dorosłych, nie powodując żadnych problemów. Jedna z teorii mówi, że układ immunologiczny osoby z łupieżem może nieprawidłowo reagować na ten rodzaj grzyba.

Łupież może się nasilić pod wpływem przewlekłego stresu lub choroby. Jesień i zima to również pory roku niesprzyjające chorobie.

Łupież jest jedną z powszechnych przyczyn łojotokowego zapalenia skóry. U niektórych osób z łupieżem może również występować łojotokowe zapalenie skóry w innych obszarach ciała, takich jak uszy, strefa T, klatka piersiowa i kark.

OBJAWY ŁUPIEŻU

Dobrą wiadomością jest to, że łupież zwykle można kontrolować. Łagodne przypadki łupieżu mogą wymagać więcej niż codziennego mycia szamponem z łagodnym środkiem czyszczącym. Więcej – uporczywe przypadki łupieżu często reagują na lecznicze szamponami.

U większości nastolatków i osób dorosłych objawy łupieżu są łatwe do wykrycia: białe płaty martwej skóry, które pokrywają włosy i ramiona oraz prawdopodobnie swędząca, łuszcząca się skóra głowy. Stan może się pogorszyć jesienią i zimą, gdy ogrzewanie w domu może przyczynić się do wysuszenia skóry i poprawić się w okresie letnim.

Rodzaj łupieżu zwanego ciemieniuchą może występować u dzieci. To zaburzenie, które powoduje łuskowatą, skorupową skórę głowy, występuje najczęściej u noworodków, ale może wystąpić w dowolnym czasie w okresie niemowlęcym. Chociaż może to być niepokojące dla rodziców, ciemieniucha nie jest niebezpieczna i zwykle sama się oczyszcza.

PRZYCZYNY ŁUPIEŻU

Jeśli komórki skóry zaczynają dzielić się zbyt szybko – szybciej niż są obłuszczane ze skóry głowy – to powoduje powstawanie łupieżu. Przerost komórek może spowodować nagromadzenie się na skórze głowy łuski, która zalega a następnie nadmiernie się obłuszcza. Niektórzy ludzie są wrażliwi na drożdżaki zwane malassezia furfur, które naturalnie istnieją na skórze głowy. Ta wrażliwość może prowadzić do wzrostu dodatkowych komórek skóry, które nadmiernie się gromadzą i odpadają. Wydaje się również, że występują genetyczne predyspozycje do łupieżu. Niektóre ze znanych przyczyn łupieżu to:

DOMOWE SPOSOBY NA ŁUPIEŻ

Spróbuj domowych zabiegów, aby pozbyć się tych nieznośnych białych płatków

Aspiryna zawiera tę samą substancję czynną co kwas salicylowy – jak wiele leczniczych szamponów łupieżowych. Zmiażdż dwie aspiryny na drobny proszek i dodawaj go do normalnej ilości szamponu, którego używasz przy każdym myciu włosów. Pozostaw miksturę na włosach przez 1-2 minuty, następnie spłucz i przemyj ponownie zwykłym szamponem.

Jedno z badań wykazało, że szampony zawierające tylko 5 procent oleju z drzewa herbacianego znacznie osłabiają nasilenie łupieżu. Możesz również dodać kilka kropel olejku z drzewa herbacianego do swojego ulubionego szamponu podczas normalnego mycia. Olejek z drzewa herbacianego zmniejsza objawy łupieżu.

Kuchnia może pomieścić klucz do rozwiązania problemów z łupieżem. Niektóre składniki, których używasz codziennie, są skutecznymi lekami przeciwłupieżowymi, takimi jak soda oczyszczona. Zwilż włosy, a następnie energicznie wetrzyj garść sody oczyszczonej w skórę głowy. Pomiń szampon i przejdź do płukania. Soda oczyszczona redukuje nadmiernie aktywne grzyby, które mogą powodować łupież. Na początku włosy mogą się wysuszyć, ale po kilku tygodniach skóra zacznie wytwarzać naturalne oleje, pozostawiając włosy bardziej miękkie i bez łupieżu.

Ocet jabłkowy jako środek na łupież, ponieważ kwasowość octu jabłkowego zmienia pH skóry głowy, co utrudnia rozwój drożdży. Wymieszaj ćwierć szklanki octu jabłkowego ze szklanką wody w butelce z rozpylaczem i spryskaj skórę głowy. Owiń głowę ręcznikiem i pozostawić na 15 minut do godziny, a następnie umyj włosy jak zwykle. Zabieg powtarzaj dwa razy w tygodniu.

JAK POZBYĆ SIĘ ŁUPIEŻU
Responsive image

Oto najlepsze przykłady skutecznych działań przeciwłupieżowych oraz tego co powoduje problemy z łupieżem.

Pierwszym krokiem jest zastosowanie dedykowanego szamponu przeciwłupieżowego. To redukuje drożdże i pomaga usunąć zalegającą łuskę. W przypadku bardzo intensywnej łuski konieczny będzie peeling skóry głowy. Ważne jest także, aby myć głowę odpowiednio często, aby utrzymać kontrolę nad drożdżami. Jest to mit, że włosy często myte bardziej się przetłuszczają – drożdże żywią się nagromadzonym sebum.

Użyj łyżeczki soku z cytryny i odrobiny oleju kokosowego. Wymieszaj cytrynę z olejem i nałóż na skórę głowy – pozostaw na pół godziny. Umyj go za pomocą łagodnego szamponu. Wypróbuj rano lub podczas kąpieli. Dlaczego to działa: Łupież może być spowodowany brakiem równowagi w poziomach pH na skórze głowy. Kwas z cytryny pomaga go zrównoważyć. Olej kokosowy działa jako środek kondycjonujący i ma właściwości antybakteryjne.

Rozetrzyj sól na skórze głowy – pozostaw na 10 minut. Umyj włosy jak zwykle. Dlaczego to działa – sól ma właściwości abrazyjne i pomaga w oczyszczaniu głowy.

DOSTĘPNE PRODUKTY LECZNICZE – PRZECIWŁUPIEŻOWE

Szampony przeciwłupieżowe mają różne składniki aktywne, takie jak:

Środki przeciwdrobnoustrojowe Siarczek selenu Uważa się, że siarczek selenu kontroluje łupież poprzez swój efekt anty Malassezia, a nie przez jego efekt antyproliferacyjny. Ma wpływ na zmniejszenie rotacji komórek. Ma właściwości przeciwłojotokowe, a także działanie cytostatyczne na komórki nabłonka naskórka i mieszków. Nadmierna oleistość po zastosowaniu tego środka została zgłoszona u wielu pacjentów jako działanie niepożądane leku.

Imidazolowe środki przeciwgrzybicze Miejscowe leki przeciwgrzybicze imidazol, takie jak ketokonazol, działają przez blokowanie biosyntezy ergosterolu, głównej pochodnej sterolu błony komórkowej grzybów. Zmiany przepuszczalności błony spowodowane wyczerpaniem ergosterolu blokują wzrost i życie grzybów.

Ketokonazol jest szerokim spektrum, środkiem przeciwgrzybiczym, który jest aktywny zarówno przeciwko Candida, jak i M. furfur. Spośród wszystkich imidazoli, ketokonazol stał się wiodącym rywalem wśród opcji leczenia ze względu na jego skuteczność w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry.

Hydroksypirydony W przeciwieństwie do imidazolowych środków przeciwgrzybiczych hydroksypirydony nie wpływają na biosyntezę steroli; zamiast tego zakłócają aktywny transport niezbędnego prekursora makrocząsteczki, integralności błony komórkowej i procesu oddechowego komórek. Cyklopiroks jest szeroko stosowany jako środek aktywny w większości preparatów przeciwłupieżowych.

Jeśli łupież jest również Twoim problem i poszukujesz Trychologa w swojej okolicy – zadzwoń pokierujemy Cię do najlepszego specjalisty,

TEL.: 5 1111 5555

Do usłyszenia, Zespół zbadajwlosy.pl

REZERWACJE