ZABIEG NA ŁOJOTOK I ŁUPIEŻ

Detoksykujące zabiegi odświeżające – oczyszczenie skóry, eliminacja świądu i nieprzyjemnego zapachu.

CZYM JEST ŁOJOTOK

Seborrhoea, pochodzi od łacińskiego słowa “sebum” (tłuszcz) i greckiego słowa “rheo” (przepływ),

Łojotok jest stanem związanym z upośledzeniem funkcji gruczołów łojowych, któremu towarzyszy przede wszystkim wydzielanie nieodpowiedniego sebum. Niska zawartość wolnych niższych kwasów tłuszczowych w wyniku zwiększenia cholesterolu i wyższych wolnych kwasów tłuszczowych, które obniżają właściwości bakteriostatyczne i przyczynia się do rozwoju wtórnego zakażenia, jest głównym problemem. Łojotokowe zapalenie skóry jest częstym powikłaniem. W 1874 r. Lassez przypuszczał, że Pityrosporum wywołuje łojotokowe zapalenie skóry.

Na cześć tego naukowca te mikroorganizmy otrzymały nazwę Malassezia. Te lipofilowe grzyby drożdżopodobne są stałym składnikiem zdrowej mikroflory skóry u ponad 90% populacji. Grzyby koncentrują się wokół gruczołów łojowych i wykorzystują ich wydzielanie do wzrostu i rozwoju.

W niekorzystnych warunkach upośledzona jest funkcja bariery łoju i gruczołów łojowych. W szczególności organizm traci zdolność kontrolowania wzrostu Pityrosporum, a ich liczba znacząco wzrasta.

Zmiany w składzie łoju są najważniejszymi czynnikami przyczyniającymi się do hiperaktywacji flory grzybowej, co znacznie upośledza funkcję barierową powłoki skórnej. Według większości wiodących dermatologów, przyczyny wywołujące te zmiany są neurogenne, hormonalne i immunologiczne.

LECZENIE ŁOJOTOKU I ŁUPIEŻU

Te dwa schorzenia to najczęstsze objawy chorobowe skóry głowy. W naszych warunkach klimatycznych występują u ok. 80% populacji. Łojotok rozpoczyna się w okresie dojrzewania a nieleczony przekształca się w łupież tłusty a nawet łojotokowe zapalenie skóry.

Przyczynami są zaburzenia hormonalne, odwodnienie organizmu, niedobory witamin i pierwiastków, stany zapalne organizmu. Podczas występowania objawów łojotokowych i łupieżowych należy systematycznie wykonywać profilaktyczne badania z krwi, spożywać minimum 1,5 l wody dziennie, przyjmować suplementację cynkiem i minerałami, unikać pikantnych i ostrych przypraw.

Systematyczny peeling oraz stosowanie odpowiednich szamponów i lotionów na łojotok i łupież gwarantują załagodzenie lub zupełne wyeliminowanie objawów chorobowych.

NAJWAŻNIEJSZE ŚRODKI AKTYWNE W PREPARATACH NA ŁOJOTOK I ŁUPIEŻ

Zabiegi te mogą być wykonywane zarówno w gabinecie jak i w domu – najważniejsze są systematyka i dokładność z podkreśleniem niezwykle istotnego, właściwego stylu życia.

REZERWACJE