Zwalczanie łuszczycy

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skórną, która polega na zbyt szybkim namnażaniu się komórek skóry. Podczas gdy u zdrowej osoby komórki skóry rosną stopniowo i złuszczają się średnio co cztery tygodnie, to u osoby chorującej na łuszczycę nowe komórki narastają już w ciągu kilku dni, tworząc zarumienione, okrągłe plamy zwane ogniskami łuszczycy.

Ogniska mają wyraźnie zarysowane brzegi, chropowatą strukturę i są pokryte nawarstwiającymi się łuskami o białawym odcieniu. Ogniska najczęściej występują na kolanach, łokciach, rękach, nogach, plecach czy głowie. Mogą pojawiać się na całym ciele. Choroba najczęściej ujawnia się w wieku dorosłym, choć zdarzają się przypadki zachorowań również wśród dzieci.

Łuszczyca należy do chorób autoimmunizacyjnych. Nie jest zaraźliwa, ale jest dziedziczna. Wadliwe geny predysponujące do zachorowania są przekazywane z pokolenia na pokolenie (ryzyko zachorowania dziecka, w przypadku gdy choruje jeden z rodziców wynosi 25%, a gdy choruje obydwoje rodziców – 60%).

Niestety łuszczyca jest chorobą nieuleczalną, choć istnieją metody skutecznie zmniejszające objawy chorobowe. Dobór sposobu leczenia zależy od typu i nasilenia choroby oraz obszaru ciała zajętego przez wykwity.

W przypadku łagodnej odmiany łuszczycy, tj. gdy wykwity zajmują mniej niż 10% całej powierzchni ciała, pomocne bywa miejscowe stosowanie peelingów, aerozoli, kremów i balsamów z kwasem salicylowym. Osobom chorującym na łuszczycę dedykowane są także preparaty steroidowe o działaniu łagodzącym stan zapalny i zmniejszającym swędzenie. Odmiana umiarkowana i ostra wymagają leczenia z zastosowaniem środków farmakologicznych.

ZWALCZANIE ŁUSZCZYCY NA SKÓRZE GŁOWY

W przypadku owłosionej skóry głowy u osób chorujących na łuszczycę wymagane jest zastosowanie specjalnych preparatów trychologicznych, łagodzących swędzenie, łuszczenie oraz wzmacniających włosy. Tutaj w leczeniu ważne jest systematyczne złuszczanie naskórka. Trycholog dopasowuje odpowiedni peeling oraz specjalistyczne szampony o działaniu antybakteryjnym i łagodzącym. Stosowanie szamponów drogeryjnych jest niewskazane. Umiejętna pielęgnacja pozwala złagodzić objawy choroby i cieszyć się mocnymi, świeżymi i pełnymi witalności włosami.

REZERWACJE